Нацбанк впроваджує найбільший пакет пом'якшення валютних обмежень для підприємств з початку повномасштабної війни. Переважна більшість змін набирає чинності з 4 травня 2024 року.
Національний банк України (НБУ) оголосив про впровадження найбільшого пакету пом'якшення валютних обмежень з початку повномасштабної війни.
Мета цих змін - стимулювати український бізнес, сприяти його виходу на нові ринки та відновленню економіки країни.
Зміни стосуються кількох ключових напрямків:
1. Скасування валютних обмежень на імпорт робіт та послуг:
- Підприємства зможуть вільно купувати та переказувати іноземну валюту за кордон для оплати імпорту робіт та послуг.
- Це дозволить їм оптимізувати витрати, підвищити конкурентоспроможність та розширити можливості для співпраці з іноземними партнерами.
- НБУ планує ініціювати перед Урядом скасування Постанови №153 від 24 лютого 2022 року, яка втратила свою актуальність.
2. Репатріація "нових" дивідендів:
- Підприємства отримують право репатріювати дивіденди, нараховані за результатами діяльності з 1 січня 2024 року.
- Це дасть їм можливість направляти кошти на інвестиції, розвиток та виплату дивідендів акціонерам.
- Важливо зазначити, що пом'якшення не стосується виплати дивідендів за рахунок нерозподіленого прибутку за попередні періоди чи резервного капіталу.
3. Пом'якшення обмежень на погашення зовнішніх кредитів:
- Зменшено з трьох до одного року мінімальний строк користування "новим" кредитом, для якого дозволено купувати валюту для його погашення.
- Заборона на купівлю валюти для погашення "нових" кредитів буде застосовуватися лише до короткострокових кредитів строком до одного року.
- Бізнес зможе купувати валюту для сплати процентів за "новими" кредитами, незалежно від строку користування кредитом.
- Резиденти-позичальники зможуть переказувати кошти за кордон для оплати процентних платежів за "старими" зовнішніми кредитами, що підлягають сплаті з 24 лютого 2022 року.
- Дозволено поступово погашати накопичену прострочку за процентними платежами, сформовану з 24 лютого 2022 року до 1 травня 2024 року, з обмеженням суми за одним договором у розмірі 1 млн євро в еквіваленті за квартал.
4. Пом'якшення обмежень на перекази іноземної валюти на користь материнських компаній:
- Представництва міжнародних карткових платіжних систем та іноземних авіакомпаній зможуть купувати та переказувати валюту на рахунок нерезидента - юридичної особи, чиї інтереси вони представляють в Україні.
- Передбачено щомісячний ліміт - 5 млн євро в еквіваленті.
За словами голови НБУ Андрія Пишного, ці зміни не створюють додаткових ризиків для макрофінансової стабільності та стійкості валютного ринку.
Вони вже враховані в оновленому макроекономічному прогнозі, який передбачає збереження міжнародних резервів цього й наступного року на рівні 43-44 млрд дол США.
НБУ очікує, що пом'якшення валютних обмежень стимулюватиме український бізнес "задихати на повні груди", сприятиме його виходу на нові ринки, залученню інвестицій та відновленню економіки країни.
Важливо зазначити, що переважна більшість змін набирає чинності з 4 травня 2024 року.